ABD Ordusu Gemilerinden Birine Yapılan Füze Saldırısının Ardından Yemen’i Vurdu (Çeviri)

The USS Mason (DDG 87), a guided missile destroyer, arrives at Port Canaveral, Florida, April 4, 2003. REUTERS/Karl Ronstrom/File photo - RTSRJNW

Çeviren: Onur Kara

Phil Stewart, WASHINGTON

Amerikan görevlilerin aktardığına göre, ABD ordusu bu hafta bir ABD destroyerine yapılan başarısız füze saldırısına cevaben Perşembe günü İran yanlısı Husi güçlerince kontrol edilen Yemen’deki üç sahil radarı mevzisine seyir füzeleri ile saldırı düzenledi.

Başkan Barack Obama tarafından onaylanan bu saldırılar Washington’un Yemen çatışmalarında Husiler tarafından kontrol edildiği tahmin edilen hedeflere karşı ilk doğrudan askeri müdahalesi.

Pentagon gene de saldırıların kısıtlı olduğu, Pazar ve Cuma günlerinde ABD donanmasına ait USS Mason’a en az üç füzenin fırlatılmasına yarayan radarı hedef aldığı üzerinde durdu.

Pentagon sözcüsü Peter Cook “Bu kısıtlı ve meşru müdafaaya yönelik saldırılar askeri personelimizin, gemilerimizin ve seyrüsefer serbestisinin korunması için yapılmıştır” dedi.

İsminin verilmemesi şartıyla konuşan ABD’li görevliler ise Amerikan destroyeri USS Nitze’ın gece 4 civarında (0100 GMT) Tomahawk seyir füzeleri ateşlediğini belittiler.

Görevlilerin belirttiğine göre “O radarlar Kızıl Deniz’de daha önce teşebbüs edilen veya gerçekleşen saldırılarda da aktifti.” Bir görevlinin söylediğine göre USS Mason saldırısı da buna dahil, ve hedeflenen radar mevzileri sivil kayıp riskinin az olduğu ücra bölgelerde.

Görevli, Yemen’deki radarın bulunduğu bölgeleri Ras Isa mevkisi, Mukha’nın kuzeyi ve Khoka olarak saydı.

Nakliyat sektöründeki kaynakların Reuters’e aktardığına göre saldırılan siteler Tariz ilinin Dhubab bölgesinde. Bu ücra bölge balıkçılık ve kaçakçılığın yoğun olduğu Bab’ül Mendeb’e bakıyor.

GÜVENLİ GEÇİŞ

USS Mason’a yapılan başarısız füze saldırısı Yemen’in Husilerce kontrol edilen başkenti Sanaa’ya Suudi Arabistan liderliğinde yapılan bir saldırının yas tutan kişileri hedef almasına yapılan misillemenin bir parçası gibi görünüyor.

Yemen devlet başkanı Abdulrabbu Mansur Hadi’nin uluslararası alanda tanınan hükümeti ile savaşan Husiler USS Mason’a Pazar günü düzenlenen saldırı teşebbüsünde rolleri olduğunu reddetti.

Perşembe günü Husiler saldırıyı gerçekleştirdiklerini reddeden bir açıklamayı yinelediler. Husiler tarafından kontrol edilen bir haber ajansının alıntıladığı bir askeri kaynağa göre saldırı Husilerin kontrol ettiği bölgeden kaynaklanmadı.

Bahsedilen kaynağa göre bu iddialar “Yemen halkına kaşı işlenen suçları örtbas etmek ve saldırganlığı tırmandırmak” amacını taşıyan bahanelerden ibaret.

Reuters’a konuşan Amerikan görevlileri Pazar günü destroyere ulaşmayı başaramayan iki seyir füzesinden Husi savaşçıları veya onlara bağlı güçlerin sorumlu olduğuna işaret eden, giderek güçlenen emareler olduğunu belirtti.

1 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir gemiye yapılan saldırının ardından gelen füze olayları Bab’ül Mendep boğazından geçen gemilerin güvenliği konusundaki şüphelere yenilerini ekledi. Burası dünyanın en yoğun taşımacılık rotalarından biri.

Hadi’nin selefi Ali Abdullah Saleh ile ittifak halinde olan Husiler başkent Sanaa da dahil olmak üzere ülkenin kuzeyinin çoğunu elinde tutuyor ve ordudaki birçok birliğin desteğine sahipler.

Pentagon gelecekteki saldırılara yönelik bir uyarı yayınladı.

Cook, “Birleşik Devletler gemilerimize ve ticari trafiğimize yönelik herhangi bir tehdide gerekli cevabı verecektir” dedi.

Husi’lere karşı Suudi liderliğinde savaşan Arap koalisyonunun ana üyelerinden Birleşik Arap Emirlikleri, saldırıların seyrüsefer serbestisine yapıldığını ve bölgedeki durumu alevlendirmeyi amaçladığını söyleyerek bir kınama mesajı yayınladı.

Washington Institute for Near East Policy’in Yemen uzmanlarından Michael Knight, Şii Husi savaşçılarının Lübnan Hizbullahı gibi militan Şii gruplarla daha sıkı askeri işbirliğine gidiyor olabileceğini ileri sürdü.

Knight’a göre “ABD savaş gemilerinin hedeflenmesi Husilerin Lübnan Hizbullahı, Hamas ve İran’la beraber direniş eksenine katılmaya karar verdiğine işaret ediyor.”

Perşembe günü radara gerçekleştirilen saldırılar Amerikan gemilerinin takip edilmesini ve hedeflenmesini engellemeye yönelik olsa da, Husilerin elinde halen tehdit oluşturabilecek füzelerin olduğuna inanılıyor.

Reuters’ın raporuna göre USS Mason’a karşı kullanılan füzeler uzun menzilli. Bu, Husilerin ne tür silahları kullanmaya hazır olduğu konusundaki endişeleri alevlendirdi. ABD’li görevliler bu silahların bazılarının İran tarafından sağlandığına inanıyor.

ABD’li bir görevliye göre Pazar günü ateşlenen füzelerden biri Kızıl Deniz’e düşmeden önce yirmi deniz milini aşan bir mesafe katetti.

(Muhabirler: Phil Stewart, Mohammed Ghobari, Katie Paul; Editörler: William Maclean ve Janet Lawrence)

Aslı: http://www.reuters.com/article/us-yemen-security-missiles-idUSKCN12C294

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın