ABD Siyasi Gruplara Yapılan Siber Saldırılar Nedeniyle Rusya’yı Resmen Suçladı (Çeviri)

Çeviren: Onur Kara 

ABD’nin siyasi gruplara düzenlenen bir seri siber saldırıdan dolayı Rus hükümetini suçlaması iki ülke arasındaki gerginliği tırmandıran en son olay oldu.

Anayurt Güvenliği Bakanlığı (Department of Homeland Security) ve Seçim Güvenliği için Milli İstihbarat Ofisi’nin (Office of the National Intelligence on Election Security) ortak açıklamasına göre [Amerikan] İstihbarat Topluluğu Rus Hükümeti’nin “Amerikan siyasi organizasyonları da dahil olmak üzere ABD’li şahıs ve kurumların e-posta yazışmalarının tehlikeye atılmasını yönlendirdiğinden emin.”

ABD ayrıca “bu hırsızlık ve ifşaların ABD seçim sürecine müdahale etme amacı taşıdığını” da belirtti.

Rusya’nın resmen sorumlu olarak ilan edilmesi bilgi güvenliği çevrelerinde uzun zamandır tartışma konusuydu. Bu, Obama yönetiminin söylemini tırmandırdığı anlamına geliyor.

ABD bazı eyaletlerde seçimlerle ilgili sistemlere karşı tarama ve keşif faaliyetlerinde bir artış gözlemlendiğini de ekledi. Bunlar Rusya’da konuşlu sunuculardan kaynaklanıyor gözükmekle birlikte ABD “an itibariyle bu faaliyetler için Rus Hükümeti’ni sorumlu tutacak konumda değil.”

ABD Hükümeti’nden yöneltilen suçlama Demokratik Milli Komite’ye (Democratic National Committee) yapılan bir siber saldırı sonucunda kurum içi e-postaların yayımlanmasının ardından geldi.

Aslı: https://www.ft.com/content/eb64e3bf-fe19-3d60-9c06-419216713dc5

 

ABD anayurt bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın aslının çevirisini de buradan okuyabilirsiniz;

Anayurt Güvenliği Bakanlığı ve Seçim Güvenliği için Milli İstihbarat Müdürlüğü Ofisi’nden Ortak Açıklama

Duyuru Tarihi: 7 Kasım 2016

Derhal Basına Sunulacaktır

 

AGB Basın Ofisi
Bağlantı: 202-282-8010

 

ABD İstihbarat Topluluğu (US Intelligence Community – USIC) yakın zamanda gerçekleşen ve ABD siyasi kurumlarını da içeren, ABD’li şahıs ve kurumlara ait e-postaların ifşa edilmesinin Rus Hükümeti tarafından yönetildiğinden emindir. DCLeaks.com ve Wikileaks gibi sayfalarda yayımlanan, ele geçirildiği iddia edilen e-postalar ve Guccifer 2.0 online persona’sı Rusya tarafından yönlendirilen faaliyetlerin motivasyon ve metotları ile tutarlılık arz etmektedir. Bu hırsızlık ve ifşalar ABD seçim sürecine müdahale etme amacı taşımaktadır. Bu tür faaliyetler Moskova için yeni olmayıp, Ruslar daha önce de Avrupa ve Avrasya çapında kamuoyunu etkilemek gibi saiklerle benzer taktik ve teknikleri kullanmışlardır. Bu çabaların boyut ve hassaslığını göz önüne alarak, bunları sadece en üst düzey Rus yetkililerin onaylamış olabileceğine inanıyoruz.

 

Bazı eyaletler son zamanlarda seçimlerle alakalı sistemlerine yönelik tarama ve keşif faaliyetlerinde bir artış gözlemlemişlerdir. Bunların çoğunluğu bir Rus şirketi tarafından işletilen sunuculardan kaynaklanmaktadır. Fakat an itibariyle bu faaliyet için Rus hükümetini sorumlu tutacak konumda değiliz. USIC ve Anavatan Güvenliği Bakanlığı, ulus-devletler de dahil olmak üzere, herhangi bir aktörün seçim sandıklarında yapılan sayımları veya seçim sonuçlarını siber saldırılar veya ihlal yoluyla değiştirmesinin son derece zor olduğunu değerlendirmektedir. Bu değerlendirme seçim sistemimizin merkezi olmayan yapısı ile eyalet ve yerel düzeyde alınan bir takım önlemler göz önüne alınarak yapılmıştır. Eyaletler oy verme makinalarının internete bağlı olmadığından emin olmaktadır, ve seçim sürecimize dahil edilmiş olan türlü gözetim, denetim ve denge unsurları mevcuttur.

 

Yine de, AGB eyalet ve yerel seçim görevlilerini tetikte olmaya ve AGB’den siber güvenlik desteği almaya çağırmaktadır. Bazı eyaletler bunu hâlihazırda yapmışlardır. AGB, siber güvenliğe destek amacıyla eyalet ve yerel düzeydeki seçim görevlilerine birkaç hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler internete bağlı sistemlere yönelik “hijyen” taramaları, risk ve zayıflık değerlendirmeleri, siber olaylarla ilgili bilgi paylaşışımı, seçmen kaydı veri tabanları ve siber tehditlerle mücadelede en iyi uygulamaların paylaşılması gibi alanları kapsamaktadır. AGB, hükümetin her düzeyinden uzmanları içeren ve seçim güvenliğiyle seçim altyapısını etkileyebilecek siber güvenlik riskleri hakkında farkındalık sağlamayı amaçlayan bir “Seçim Altyapısı Siber Güvenlik Çalışma Grubu” oluşturmuştur.  Bakan Johnson ve AGB görevlileri bilgi paylaşımı, eyalet ve yerel düzeyde ek kaynak sağlama ve destek amacıyla Milli Devlet Memurları Derneği (National Association of Secretaries of State) ile birlikle çalışmaktadır.

 

Aslı: https://www.dhs.gov/news/2016/10/07/joint-statement-department-homeland-security-and-office-director-national

 

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın