AB’nin Avrupa’da Savunma Komuta Merkezleri Kurma Planları Büyük Bir Hata (Çeviri)

Birkaç gün önce, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği’ne bağlı kumanda merkezleri kurmak için bir çağrıda bulunarak manşetlerde kendine yer buldu. Bu eski fikir yeniden can bularak Avrupa’nın savunma birliği için temel bir adım olarak lanse edildi. Juncker’e göre, “Avrupa’da komuta merkezlerine sahip olmalı ve ortak bir askeri güç için adımlar atmalıyız” Bu fikrin gerçeğe dönüşme ihtimali Brexit sonrası daha da güçlendi, ancak bu unsur, önerinin hala kötü bir fikir ve zaten sınırlı olan kaynakların bir israfı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yıllar boyunca, Birleşik Krallık, Avrupa Birliğine ait askeri komuta merkezleri kurmaya yönelik çabaları engelledi. Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermesiyle, etmen olmaktan çıkan Londra oyu, teklifin yeniden yüz üstüne çıkmasına sebep oldu. Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini da geçenlerde AB askeri komuta merkezleri kurmanın önemini savunurken, bu noktada zamanlamanın önemini vurguladı. “Günümüzde, geçmiş yıllarda yapma imkanı bulamadığımız şeyleri yapmak için gereken siyasi alana sahibiz”

Raporlara göre Avrupa’da askeri kumanda merkezleri inşa etmeye yönelik bu kampanya, Alman ve Fransız liderlerin Varşova’da gerçekleşen NATO zirvesindeki bir görüşmede şekillendi. Bu noktada Almanya ve Fransa’nın girişimin liderleri olduğunu söyleyebiliriz. AB askeri kumanda merkezi fikri, aynı zamanda savunma bakanları Ursula von der Leyen ve Jean-Yves Le Drian 11 Eylül’de yayınladığı 6-sayfalık ortak öneriler raporunda da geniş yer buldu. Almanya fikri kamuoyuna sunmakta Fransa’ya göre daha istekli davranarak, zirveden birkaç gün sonra önergeyi devletin savunma raporuna dahil etti. Rapor, açık şekilde, Almanya’nın “yakın gelecekte Avrupa’da kalıcı bir sivil-askeri operasyon merkezi kurmayı hedeflediğini” belirtti.

Juncker, Mogherini ve Fransız ve Alman devletlerinin bu kampanyası, yanlış yöne doğru atılan bir adım. Büyük Britanya, Avrupa Birliği üyeleri arasında en geniş savunma bütçesine sahip olan ülke. Brexit sonrası Avrupa Birliği- Birleşik Krallık ilişkileri ne hal alırsa alsın, AB, Avrupa’daki savunma faaliyetlerinde İngiliz işbirliği aramaya ve bu işbirliğine ihtiyaç duymaya devam edecek. Birleşik Krallık’ın israf olarak göreceği bir tesise yatırım yapmak için acele etmek, Avrupa’nın güvenliği mevzusunda İngiltere’nin işbirliğini sağlamlaştırmak için en iyi yol değil.  Brexit sonrası AB-Birleşik Krallık ilişkileri, Avrupa’da kurulacak askeri kumanda merkezlerinden çok daha değerli.

Her ne kadar bu iddiayı kibarca reddetseler de, bu fikrin kötü bir fikir olmasının altında yatan bir diğer sebep, girişimin NATO’yu güçlendirmek yerine NATO’yu kopyalamak için yapılan bir başka uğraş olması. Bu çabaya girişerek, AB, geçenlerde Varşova’da imzalanan NATO-AB işbirliği anlaşmasına karşı geliyor. Anlaşmada belirtildiği üzere, “beraber çalışmak için yeni yollar bulmalıyız…birbirimizin kaynaklarını kullanmak için en verimli yolları bulmalıyız”  Avrupa Birliği’nin yeni bir savunma mekanizması inşa etmesi, NATO ile beraber çalışmak için verimli bir yeni yol değil, aksine, kaynakları birlikten uzaklaştırmak için yapılmış yüzsüzce bir hamle.

Ayrıca, Avrupa Birliği’nin savunma sistemini büyütmek “kaynakların en verimli kullanımı” olarak nitelendirilemez. Avrupa Birliği’nin savunmasını güçlendirmek, için daha fazla asker için para harcamak, kıyı sınırlarını korumak için daha gemi inşa etmek demek olmalı, AB bürokrasisi için daha fazla yer bulmak değil. Örnek olarak, AB kaynaklarının daha verimli bir kullanımı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu’na gemi sağlamak olur. Avrupa savunma kaynaklarının bir başka iyi kullanımı olarak, Mali’deki İslamcı Ayaklanmayı bastırmak için görev yapan Fransız askerlerine teçhizat ve takviye gönderme fikri ortaya atılabilir. EUTM-Mali operasyonu bölgesel bir güç toplama konusunda çok iyi olsa da, Fransız savaş birliklerinin yerine yeni birlikler getirmek, Paris’in AB güvenliğinde yük paylaşımının düzenlenmesi üzerine yaptığı çağrıları destekleyen bir adım olur. Ayrıca Fransa’nın kısıtlı sayıdaki konuşlandırılabilir güçlerinin üzerindeki yükü kaldırır. Avrupa’daki mali krizin ve savunma kaynaklarına ihtiyaç duyulan başka hususların olduğu bir vakitte, çoğu Amerikalı ve Avrupalı’nın bu projeyi birliğin kaynaklarını boşuna harcayacak bir gösteriş çabası olduğunu düşünmesi şaşırtıcı değil.

Daha birkaç hafta önce, Varşova’da, Avrupa Birliği, NATO’yla arasındaki işbirliğinin iki organizasyon için de “stratejik bir öncelik” olduğu konusunda anlaşmaya vardı. AB liderleri zamanlarını ve kaynaklarını bu acil “stratejik öncelik” üzerine yoğunlaştırmalı, ve mükerrer bir savunma altyapısı adına attığı bu sağlıksız adımlardan vazgeçmeli.

Aslı: http://nationalinterest.org/feature/europes-misguided-plan-new-joint-military-headquarters-17826

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın