ABD Seçim Sonuçları Serisi I: Donald Trump ve Yeni Amerikan Yönetimi

Republican U.S. presidential candidate Donald Trump poses for a photo after an interview with Reuters in his office in Trump Tower, in the Manhattan borough of New York City, May 17, 2016. REUTERS/Lucas Jackson TPX IMAGES OF THE DAY - RTSEQ7L

Yazan: Onur Kara

Bu sabah itibariyle ABD başkanlık seçimlerini kazandığı kesinleşen Donald Trump Washington’un içinden gelen biri değil. Clinton’un aksine Trump ve ekibinin kamu kurumlarında çok sayıda müttefiği de bulunmuyor. Bu nedenle özel sektörden yöneticiler ve muhafazakar aktivistlerden oluşan bir grubun hükümete yapılacak dışarıdan atamalarla görev başına getirilebileceği birkaç aydır konuşuluyordu.

Elbette, bütün kabinenin yeni isimlerden seçilmesi mümkün değil. Cumhuriyetçi Parti yönetimi bazı deneyimleri isimlerin de Washington’da kalması gerektiğini savunuyor. Muhtemelen bir müzakere sonucu son derece eklektik bir kabine ile karşı karşıya kalacağız – ancak şu aşamada Trump çok tartışmalı isimlere büyük görevler verecek gibi gözükmüyor.

Trump için en sorunlu kurumlar Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon. Trump ekibinin seçim süreci boyunca verdiği beyanatlar ABD bürokrasisinin bu dalları ile sıkça sürtüşmeler yaşamalarına neden oldu. Özellikle diplomatlar arasında Trump hiç de sevilen bir isim değil.

Ekonomi politikası konusunda da Trump ve parti yönetiminin anlaşamadğı bazı konular mevcut. Trump’un serbest ticareti eleştiren sözler sarfetmesi, Çin ve Meksika gibi ülkelerden gelen mallara kota koymayı önermesi gibi etmenler bir çözüm bulunamadığı takdirde parti içinde bölünmelere neden olabilir.

Donald Trump ve ekibinin devir teslim gününe kdar nasıl bir strateji izleyeceği önümüzdeki günlerde daha netlik kazanacaktır. Şu ana kadar belli başlı siyasi pozisyonlar için ismi geçen şahısları ve bunların hakkında kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. (Henüz konu hakkında kesin bilgi bulmak mümkün olmadığı için sadece iki veya daha fazla kaynak tarafından bahsedilen isimleri listeledik.)

Dışişleri Bakanlığı

Newt Gingrich: Daha önce Temsilciler Meclisi Başkanlığı da yapmış olan Gingrich deneyimli bir politikacı. Trump’un Başkan Yardımcısı adayı olarak seçebileceği üç kişiden biri olarak gösterilen Gingrich bu pozisyonu daha sonra Mike Pence’e kaptırmıştı.

Bob Corker: Corker, 2007’den bu yana Tennessee senatörü olarak görev başında ve an itibariyle Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanı. 1994’yen bu yana aktif siyasetin içinde yer alan Corker daha önce valilik de yaptı. Siyasete atılmadan
önce inşaat ve emlak sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere sahipti.

Savunma Bakanlığı ve Milli Güvenlik Danışmanlığı

Michael Flynn: Emekli Korgeneral (Kara Kuvvetleri) Michael Flynn Eski Savunma İstihbarat Teşkilatı (Defence Intelligence Agency – ABD askeri istihbarati) müdürü. Flynn’in askeri kariyeri büyük ölçüde kıta komutanlıklarinda geçmiş. Ayrıca kendisi askeri istihbarat konularında yayımlanmış çok sayıda makalenin de yazarı.sss

Keith Kellogg: Diğer bir eski asker olan Kellogg askeri kariyerinden cok 2003 işgalinden sonra Bağdat’taki CPA yönetiminde çalışmış olmasıyla hatırlanıyor. Pentagon ile sıkça iş yapan bir özel şirketin yönetiminde.

Jeff Sessions: 1997’den bu yana Alabama senatöru. Sessions, Senato’nun en muhafazakar üyelerinden biri olmasıyla biliniyor.

Adalet Bakanlığı

Rudy Giuliani: Giuliani New York’un Michael Bloomberg’den önceki valisi idi. Valiliği boyunca New York’taki suç oranını düşürmeye calışan Giulani bunda bir olçüde başarılı da oldu. Kendisi görevinden ayrılmasının ardından bir güvenlik danışmanlığı şirketi kurmuştu.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü

Reince Priebus: Aslında bir avukat olan Priebus Trump ekibindeki daha genç isimlerden biri. Cumhuriyetçi Ulusal Kongre’nin başında bulunan Priebus muhtemelen  Beyaz Saray’da siyasi bir görevde bulunacak.

Maliye Bakanlığı

Steve Mnuchin: Goldman Sachs da dahil olmak üzere çeşitli yatırım gruplarında çalışan Mnuchin en son Trump’un seçim kampanyasında finans müdürü olarak calışıyordu.

Enerji Bakanlığı

Harold Hamm: Hamm, Continental Resources adlı şirketin CEO’su ve muhtemel özel sektör transferlerinden biri. Hamm ve Trump çok uzun zamandan beri arkadaş.

Anayurt Güvenliği Bakanlığı

David Clarke: Wisconsin’li bir şerif olan Clarke Fox News’te sıkça ekranlara konuk oluyor.

 

 

Kaynaklar

http://fortune.com/2016/11/09/donald-trump-president-cabinet/

http://www.politico.com/story/2016/11/who-is-in-president-trump-cabinet-231071

https://www.ft.com/content/6075447c-a53b-11e6-8898-79a99e2a4de6

http://www.vox.com/policy-and-politics/2016/11/7/13551988/donald-trump-cabinet-cronies

http://www.msnbc.com/rachel-maddow-show/early-look-what-trump-cabinet-might-look

 

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın