Amerika ve İngiltere Doğu Avrupadaki Askeri Varlığını Arttırıyor (Çeviri)

Çeviren: Yeşim Zaim

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere önümüzdeki sene Romanya’ya savaş jetleri göndereceğini açıkladı. Amerika da, Soğuk Savaş’tan beri NATO’nun Rusya sınırındaki en büyük askeri yığınağı için Polonya’ya asker, tank ve silah söz verdi.

İki Rus savaş gemisinin İsveç ve Danimarka arasındaki Baltık Denizine girişi ile  Doğu ve Bati arasındaki gerginlikler arttı. Buna karşı aynı gün, Almanya, Kanada ve diğer bazı NATO ülkeleri Brüksel’de gerçekleşen savunma bakanlarının toplantısında askeri destek sözü verdiler.

İspanya dışişleri bakanlığı, Suriye’deki sivilleri hedef alabileceği gerekçesiyle Rusyaya ait savaş gemilerinin kendi limanlarında yakıt yüklemesi yapma istediğini geri çevirdi.

Diplomatlar bu gemilerin sekiz gemiden oluşan bir savaş grubuna sahip olduklarını söylediler ve Suriye’ye yola çıkmış olan 10 gemiye katılacaklarını düşünüyorlar. Bu gemilerden bir tanesi Rusya’nın tek uçak gemisi, Admiral Kuznetsov.

NATO Genel Sekreteri, Jens Stoltenburg, Baltıklar ve doğu Avrupa’daki yeni 4,000 askeri güçlük takviyenin Rusya’nın Moskova yakınlarındaki batı sınırına konuşlandırdığı 33,000 askerine bir karşılık olduğunu belirtti.

“Sadece bu ay Rusya’nın Kaliningrad’a nükleer potansiyeli olan Iskandar füzeleri konuşlandırdığını ve Amerika ile olacak plütonyumlu silahlar hakkındaki anlaşmayı durdurmuştur” diyen Stoltenburg, ayni zamanda Rusya’yı Ukrayna’daki isyancılara destek vermekle suçladı.

NATO ülkeleri Rusya’nın nükleer savaş başlıklarını Kaliningard’a yerleştirip yerleştirmediği konusunda bir açıklama yapmayı reddetti. Eğer yerleştirilmiş ise bu balistik füzeler Polonya ve Baltıklardaki olan hedefleri vurabilme kapasitesine sahip.

Rusya 2014’de Kırımı ilhak ettikten sonra NATO’nun hedefi Avrupa’nin eski Sovyet ülkelerini caydırmak. Bu yöndeki karar NATO liderlerinin Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantıda alınmıştı.

NATO’nun planı gelecek senenin başı itibariyle toplam 4,000 askerden oluşan dört tane savaş grubu kurmak. Bu grupları destekleyecek 40,000 kişilik ani tepki güçleri ve gerekirse de kuvvet verici güçler de hazırda bekliyor olacak.

Bunun bir parçası olarak Amerikan Savunma Bakanı, Ash Carter, Polonya’nin doğusuna 800 askerden oluşan  savaşa hazır görev güçleri ve doğu Avrupa’ya tank ve başka ağır silahlar ile donanımlanmış bir güç göndereceklerini açıkladı. Carter bu hamleleri ABD’nin NATO’nun caydırıcılığına bağlılığının önemli bir kanıtı olduğunu vurguladı.

İngiliz savunma başkanı, Micheal Fallon, İngiltere’nin Estonya’ya Mayıs’tan itibaren Fransız ve Danimarkalı güçlerden destek alacak 800 kişilik tabur grupları göndereceğini söyledi. Amerika da Hazirana ayına kadar kendi askerlerinin göreve başlamasını umuyor.

İngiltere, kısmen Türkiye’yi  desteklemek amacıyla, Kara Denizi devriye atmak için Romanya’ya Typhoon adlı savaş uçakları gönderecek. Savunma bakanı Fallon “Avrupa Birliğinden ayrılıyor olsak bile, NATO’nun doğu ve güney yanlarını savunmak için daha fazla yapacağız” diyerek İngiltere’nin NATO’ya olan bağlılığını vurguladı.

Suriye Gölgesi :

Diğer NATO müttefikleri Amerika, Almanya, İngiltere ve Kanada tarafından yönetilen ve Polonya, Lituanya, Estonya ve Letonya ‘ya gidecek dört savaş görevi gruplarına katılıyorlar. Kanada, Letonya’ya 450 asker göndereceğini söyledi. Kanada’ya ek olarak 140 İtalyan askeri de bölgede konuşlandırılacak.

Almanya da Litvanya’ya 400 veya 600 asker göndereceğini açıkladı. Hollanda, Norveç, Belçika, Hırvatistan ve Lüksemburg’dan da ek olarak 450 asker gönderilecek.

Stoltenberg, NATO müttefiklerin bu katkılarının “transatlantik bağının güçlü olduğunu gösterir” dedi. Diplomatlar aynı zamanda bu desteklerin Avrupa ülkelerinin yeteri kadar ittifaka katkıda bulunmadıklarını söyleyen Amerika Cumhuriyetçi adayı, Donald Trump’a güçlü bir mesaj göndereceğini düşünüyorlar.

Rusya açısından ise Amerika tarafından yönlendirilen NATO’nun doğuya yayılması bir sorun. Buna rağmen, Stoltenberg NATO’nun kırmızı çizgiyi geçecek bir şey yapmadığını söyledi.

Fakat, NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’da yaptığı bu hamleler, İspanya Rus savaş gemilerinin yakıt doldurmayı reddetmesi krizi tarafından gölgelenmişti. Bu tartışma Rusya’nın savaş gemilerinin yakıtını doldurma isteğini geri alması ile bir sona erdi.

NATO ve Rusya arasındaki gerginlikler Kırım’ ın ilhakından ve Batı’nın misilleme yaptırımları uygulamaya başladıklarından beri artıyor.

3 Ekim’de anlaşılan Suriye’de Amerika ve Rusya arasındaki ateşkesin başarısızlığı ve Amerika’nın Rusya ‘yaya Amerikan başkanlık seçimlerini siber saldırıları ile bozmaya çalıştığı suçlaması nedenleri yüzünden aralarındaki ilişkiler kötü yönde ilerlemeye devam ediyor.

Suriye’deki ateşkesin bozulmasından önce bile Rus Cumhur Başkanı, Vladimir Putin, Amerika ile plütonyumdan arınma hakkındaki bir anlaşmadan geri çekilmişti. Bu durum, Rusya’nın Amerika’yla olan Ukrayna ve Suriye ile ilgili gerginliğinde nükleer silahsızlanmayı bir pazarlık yöntemi olarak kullanabileceğini gösteriyor.

Aslı: ttp://www.reuters.com/article/us-nato-russia-idUSKCN12P31W?utm_campaign=trueAnthem%3A%20Trending%20Content&utm_content=580ff32e04d3013f050ab6ac&utm_medium=trueAnthem&utm_source=facebook

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın