Avusturya, 2017’de Nükleer Silahları Yasaklayacak Bir Birleşmiş Milletler Kararnamesi Üzerine Çalıştığını Açıkladı (Çeviri)

Çeviren: Sadreddin Berk Metin

Çarşamba günü Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, ülkesinin önümüzdeki ay diğer BM üyeleriyle birlikte 2017’de nükleer silahları yasaklayan hukuki açıdan bağlayıcı bir belge için toplanılması gerektiği kararını masaya yatıracağını açıkladı.

New York’taki BM Genel Kurulu’nda üst düzey bir tartışmada konuşan Kurz, “deneyim gösteriyor ki kitle imha silahlarını yok etmenin ilk adımı onları hukuki açıdan bağlayıcı normlar ile yasaklamak” dedi.

Açıklama, geçen ay Cenevre’deki bir BM çalışma grubunun 2017’de “nükleer silahların tamamen ortadan kalkmasını amaçlayan hukuki açıdan bağlayıcı bir yasak” koymak için müzakerelere başlamak ile alakalı tavsiye kararından sonra geldi.

Avusturya tarafından desteklenen karar, bu tavsiye kararını [söz konusu] görüşmelere resmi bir boyut da ekleyerek bir adım öteye taşıyacak. Silahsızlanma ile ilgilenen Genel Kurul’un birinci komitesi tarafından masaya yatırılacak kararın son tarihi 13 Ekim.

Konunun masaya yatırılmasının ardından, uluslar kararı tartışacak ve kararı kabul edip etmemeyi Ekim’in son haftasında veya Kasım’ım ilk haftasında oylayacak. Teyit edici nitelikte olan ikinci bir oylama da Aralık’taki Genel Kurul toplantısında yapılacak.

ICAN (Nükleer Silahların Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele) Avusturya’nın açıklamasını olumlu buldu. ICAN direktörü Beatrice Finn, “Bu dünyayı nükleer silahlardan arındırma adına yapılmış büyük bir atılımdır. Bu kararın tarihi önemi muazzam olacak.” dedi. 

“Önerilen antlaşma nükleer silahları uzun süredir uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış diğer kitle imha silahları ile aynı hukuki konuma getirecek. [Bu, Nükleer silahları] bertaraf etme yolunda atılmış önemli bir adım olacak.” diye ekledi.

2014’te Avusturya, nükleer silahların insanlara etkileriyle alakalı hükümetler arası bir konferansa ev sahipliği yapmıştı. Bu konferansta Avusturya “nükleer silahların yasaklanması ve yok edilmesi yolundaki hukuki boşluğu doldurmak” için 127 devletin destek verdiği diplomatik bir söz vermişti.

Avusturya’nın açıklamasının bir bölümü şöyle:

“Büyük güçlerin karşı karşıya geldiği ve gittikçe daha tehlikeli bir hal alan dünyada, nükleer silahsızlanma bitirilmemiş mevzuların en önemlisi. Kuzey Kore’nin en son yaptığı nükleer denemeler birer uyarı sinyali olarak algılanmalı. Hepimiz nükleer silahların patlatılması durumunda meydana gelecek sonuçların kabul edilemez olduğu konusunda hemfikiriz, ve bu yüzden artık nükleer silahlardan tamamen kurtulmalıyız. 

Deneyim bize gösteriyor ki kitle imha silahlarını yok etmenin ilk adımı onları hukuki bağlayıcılığı olan normlar ile yasaklamak. 

Diğer üye ülkelerle birlikte Avusturya, 2017 yılında nükleer silahları yasaklayacak, hukuki açıdan bağlayıcı ve kapsamlı bir belge meydana getirmek üzere tartışmalara başlanmasını öneren bir karar taslağı sunacak.”

Aslı: http://www.globalresearch.ca/austria-announces-un-general-assembly-resolution-to-prohibit-nuclear-weapons-in-2017/5547226

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın