Güney Çin Denizi’nde Gerginlik (Çeviri)

Amerikan Savunma Bakanı Ash Carter’ın son sözleri zamanla yumuşaması umulan Güney Çin Denizindeki tansiyonu yeniden alevlendirdi ve diplomatik çabalara gölge düşürdü.

Güney Çin Denizinde aylar boyunca yükselen tansiyonun ardından bu hafta içerisinde Washington ve Pekin hattı bazı yumuşumalar göstermeye başlamıştı. Aylar süren yasağın artından, Perşembe günü (29 Eylül 2016) iki Amerikan savaş gemisinde Hong Kong limanına yanaşma izni verilmişti. Ancak bu iyi niyet kısa süre içerisinde suiistimal edildi.

International Business Times haberine göre Amerikan savaş gemisi USS Car Vinson’un güvertesinde yaptığı konuşmada Savunma Bakanı Ash Carter ‘Amerika bölgenin en güçlü askeri gücü ve güvenlik ortağı tercihi olmaya devam ediyor.’ dedi.

Amerika ve müteffikleri Pekin’in Güney Çin Denizinde inşa ettiği yapay adalara daha sonrada hava savunma amacıyla kullanılacağı endişesiyle karşı çıkıyor. Öte yandan Çin ise kendi sınırları içerisinde her türlü inşa hakkına sahip olduğunda ısrar ederek adaların askeri değil sivil amaçlar için kullanılacağının altını çiziyor.

Amerikan Donanması bölgede bir süredir ‘seyrüsefer serbestisi’ adı altında Çin sularının 12 deniz mili içerisinde provakatif deniz görevleri icra ediyor. Çin’in bu konudaki uyarıları ise sonuçsuz kalıyor.

Nisan ayında Amerikan uçak gemisi USS John C. Stennis tarafından talep edilen Hong Kong limanına yanaşma talebi, Çinli yetkililer tarafından bu tür isteklerin olay bazlı incelendiği altı çizilerek reddedilmişti. Bu olaydan 5 ay sonra iki Amerikan savaş gemisi USS Bonhomme Richard ve USS Green Bay’e aynı izinlerin bu sefer onaylanması ilişkilerde bir yumuşama olduğu şeklinde yorumlanmıştı.

Öte yandan Amerika’nın Japonya ile birlikte bölgede daha sık seyrüsefer gerçekleştireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Amerika’nın bölgede varlığını destekleyen Japonya aynı zamanda bölgede kendi çıkarlarını korumak için elinden geleni yapacağını belirtiyor. Ekim ayının başında yaptığı bir açıklamada Japon Savunma Bakanı Tomomi Inada ‘ Japonya kendi üzerine düşeni yapacak ve Güney Çin Denizindeki varlığını arttıracak, Amerikan Donanması ve bölgedeki diğer donanmalar ile ikili ve çoklu tatbikatlar gerçekleştirecek’ dedi.

Güney Çin Denizi siyası bakımdan oldukça tartışmalı ve yıllık 5 trilyon dolar ticaretin döndüğü bir bölge. Her ne kadar Güney Çin Denizi’nin büyük bir kısmı Çin tarafından sahiplenilse de bazı alanlar üzerinde Brunei, Tayvan, Filipinler, Vietnam ve Malezya da hak iddia ediyor. Öte yandan Amerika ya da Japonya’nın bölgede herhangi bir alan iddiası bulunmuyor.

Aslı: https://sputniknews.com/asia/20161001/1045890212/carter-carl-vinson-comments.html

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın