IŞİD’de İstihdam: Sosyal Medya, Yalnızlık, Manipülasyon (Çeviri)

Son zamanlarda dünyanın birçok yerine gerçekleşen IŞİD saldırıları haberleri meşgul ediyor. Bu haberleri duyduktan sonra, şu kolayca merak edilebilir: akli dengesi yerinde olan herhangi birisi nasıl böyle vahşetlerin bir parçası olur?

Bu kadar aşırı ve şiddetli bir örgüt nasıl olur da zeki ve genç insanları, gitgide sayıları artan Batılıları da dahil, sıradan hayatlarını bırakıp bu korkunç amaca hizmet etmeye ikna eder?

Bu soruları yanıtlamak için IŞİD’in gençleri nasıl kendi emelleri için savaşmaya ikna ettiğine bakmalıyız.

İnternette İstihdam

Internet IŞİD gelecek üyelerini bulması ve hedeflemesi için mükemmel bir yer. İstihdam görevlileri internette kimliklerini gizleyebilir ve üye alımın sürecini saklı tutabilir. İnternette bilgi alışverişi ve kimliklerin maskelenmesi kolaydır.

IŞİD’in istihdam görevlileri diğer insanları cihatçı yapmakla sadece kendi inandıkları değerlerin propagandasını yapmış olmuyorlar, aynı zamanda da önemli bir miktar para alıyorlar. IŞİD kazandırılan her üye için destekçilerine 10,000 Amerikan Doları veriyor. Bu paranın miktarı yeni üyenin niteliklerine göre de değişiyor yani eğer yeni üye iyi eğitimli biriyse, bilgisayar uzmanı veya doktor gibi, bu miktar da artıyor.

İstihdam görevlileri IŞİD tarafından yazılan “İstihdam Sanatı Rehberi” (A Course in the Art of Recruiting) kitapçığında bahsedilen ikna taktiklerini sık sık kullanıyorlar. Bu kitapçık IŞİD’cilere, hedefteki insanların sevinçlerini ve hüzünlerini paylaşarak onlara yakınlaşmayı ve İslam’ın temellerine odaklanırken cihattan bahsetmemelerini öğütlüyor. Buradaki amaç olası üyelerle yakın ilişkiler kurmak ve onları yeni arkadaşlar edindiklerine inandırmak.

Yalnızlık

IŞİD cihatçısına dönüşümün en önemli nedenlerinden biri yalnızlık. Geçmişte radikal bir İslamcı örgütün üyesi ve istihdam görevlisi olmuş Mubin Shaikh’e göre örgütlüler toplumdan uzaklaşmış insanları hedefe alıyorlar, hatta uzaklaşmamış insanları da kendileri uzaklaştırıyorlar.

Çoğu zaman, ergenlik çağındaki gençler en kolay hedef. Bu çağdaki çoğu genç çevresine uyum sağlayamıyor ve daha büyük bir şeyin parçası olmak istiyor. Bu da IŞİD’in onları ikna etmesini kolaylaştırıyor; ergenlik çağındaki gençlerin dünyadaki yerlerini anlama çabalarını kötüye kullanıyorlar.

İstihdam görevlileri gençlerin internette, gerçeklikten uzak, geçirdikleri zamanı artırarak onları toplumdan uzaklaştırıyorlar. Bu yeni üyeleri, İslamiyet’e geçişlerini başkalarına duyurmalarının onları tehlikeye atacağı konusunda uyarıyorlar. İlerleyen zamanlarda da bu üyeler internetteki “kardeşlerine”, gerçek aile ve arkadaşlarından daha yakın hissediyorlar.

Manipülasyon

Şüphesiz ki, hiçbir Amerikalı veya Avrupalı genç bir savaş sahasına gitmeye ve katliamcı bir radikal örgüte katılmaya ikna edildiklerini düşünmüyor. Örgütlüler tarafından kafalarına sokulan fikirler tamamen hayal ürünü. Örneğin, Amerikalı iki genç kız insani yardım bahanesiyle Suriye’ye getirilmişlerdi. Genç kızların yeni “arkadaş”ıysa onları ülkeye soktukta sonra IŞİD’in kontrolündeki bir bölgeye getirdi ve bu kızlar seks kölesi olarak çalıştırıldılar.

Başkalarıysa bir çeşit ütopik bir harekete katılma ve kendilerinden daha büyük bir şeye ortak olma sözüyle veya kısaca maceraperestlikle örgüte çekiliyorlar. Çoğu insana IŞİD’in amacının Suriye ve Irak’ta kutsal insanların Allah’ın kanununa göre yaşayabileceği bir anavatan kurmak olduğu söyleniyor.

Yeni Nesil Müslümanlar

Sıklıkla hedef alınan diğer bir grupsa genç Müslümanlar, çünkü genel olarak bir kimlik krizi yaşıyorlar. Farah Pandith’e göre, bu “kimlik bulma çabası aşırıcılara bir açıklık sağlıyor – hayatlarına bir sebep verme ve bir aidiyat hissi yaratabilme açıklığı”. Amerikan Kongresindeki yeni bir rapora göre 250’den fazla Amerikalı IŞİD’e girmeye çalıştı, ve bu insanların birçoğu da eski mülteci.

Örneğin, 18 yaşındaki Dahir Ali birçok insanın ona Müslüman olduğu için terörist dediğini söylüyor. IŞİD gibi örgütler özellikle böyle insanları hedef alıyor – dışlanmış hissedenleri. Ali’nin Minneapolis’teki çevresi ülkedeki en yüksek Somalili nüfusa ev sahibi, bu insanların birçoğu 1990’larda Amerika’ya mülteci olarak gelmişti. 2007’den beri radikal örgütlere katılmak için Minneapolis’i terk eden insan sayısı iki düzine oldu.

Görebileceğimiz üzere, istihdam süreci insanları radikal IŞİD’çilere dönüştürmenin oldukça önemli bir kısmı. Ne yazık ki, internetin doğası gereği bu süreci engellemek çok zor. Ancak, istihdamın lojistiğini anlamak manipülasyonun ve yalanların radikal hareketleri güçlendirmedeki rollerini de anlamamızı sağlayabilir.

 

Not: Bu blogda belirtilen görüşler Citizens for Global Solutions’ın resmi politikasını yansıtmak zorunda değildir.

 

 

Aslı:http://globalsolutions.org/blog/2015/12/ISIS-Recruitment-Social-Media-Isolation-and-Manipulation#.V-615zLBLBJ

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın