IŞİD’e Katılım Sebebi: Eğitimsizlik mi İşsizlik mi? (Çeviri)

Çeviren: Yeşim Zaim

IŞİD’in yabancı savaşçılar toplaması global bir fenomen olarak görülüyor. İslam Devleti veya Daeş olarak da bilinen terör grubuna katılmak niyetiyle 86 ülkeden radikal fikirli insanlar Suriye ve Irak’a kaçak yollardan girmeye çalışıyor.

Bu kişiler, Dünya Bankasının (World Bank) çıkardığı bir rapora göre eğitimli ve nispeten varlıklı insanlar olarak görünüyor. Araştırmacılar, Alman istihbaratının eski üyelerinden elde ettiği sızdırılmış bilgileri analize ettiler. Toplamda 22,000 belgeye ulaşan bu sızıntı örgüte daha önceden katılmayı denemiş insanlar hakkında verileri içeriyor,. Terör grubuna 2013 ve 2014’ de katılan 3,803 üyenin isim, eğitim seviyesi ve doğum yeri gibi temel bilgiler bu klasörlerde yer alıyor.

Araştırmanın sonuçları militanların %69’unun en az orta düzey eğitimine ulaştığını ve büyük bir kısmının üniversiteye de gittiğini gösteriyor. Söz konusu militanların sadece  %15’i okulu liseden önce bırakmış ve sadece  %2’den azı okuma ve yazma bilmiyor.

Raporda aynı zamanda militanların eğitim seviyesi geldikleri ülkelerin 20 ve 35 yaş arasındaki genel popülasyonun eğitim seviyesi ile karşılaştırıldı. Avrupa ve Orta Asya’dan gelen yabancı savaşçıların eğitim seviyesi ülkelerindeki  diğer vatandaşlar ile benzer bir rakamda iken, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney ve Doğu Asya’dan gelen yabancı savaşçıların eğitim seviyesi ülkelerindeki normalden daha yüksek görünüyor.

İslam Devletinde ne tür görevler almak istediklerini sorulunca, yönetici ve canlı bomba/ intihar savaşçısı seçenlerin oranı yükselen eğitim seviyesi ile benzer şekilde artış gösteriyor. Bu rapor İslam Devletine katılmak isteyen insanlar hakkında bilgi verdiği halde, katılımcıların eğitim seviyelerini kendileri bildirdikleri için araştırmacılar bu sonuçların temkinli bir şekilde yorumlanması gerektiğini belirtiyor.

Bu bulgular, geçmişteki araştırmalarda görüldüğü gibi, terörizmin yoksulluk ve düşük eğitim seviyesi nedeninden olmadığını ortaya koyuyor. Bunun yerine, bir ülkenin erkeklerinin işsizlik oranı ve yabancı savaşçı olma eğilimi arasında güçlü bir bağlantı olduğu görülüyor. Rapor, siyasilere iş fırsatları yaratmalarını ve eğitimli insanlar arasındaki işsizlik oranını düşürmelerini tavsiye ediyor.

Aslı: http://www.defenseone.com/ideas/2016/10/unemployment-driving-males-isis-not-poverty-illiteracy/132161/?oref=d-channelriver

Share This:

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın